ECHO serca

Badanie ECHO serca (syn. echokardiografia, badanie echokardiograficzne, USG serca) jest to badanie obrazowe wykorzystujące ultradźwięki do wizualizacji budowy i pracy serca w czasie rzeczywistym na ekranie urządzenia - echokardiografu. Uzyskane w ten sposób dane umożliwiają pomiar wielkości jam serca (przedsionków i komór), grubości jego ścian, a także ocenę funkcji zastawek, ich budowę oraz parametry przepływu krwi w obrębie serca i wielkich naczyń (aorta, pień płucny, żyła główna dolna). Wykorzystywana do badania wiązka ultradźwięków jest bezpieczna dla osoby badanej (zakres fal ultradźwiękowych stosowanych w obrazowaniu medycznym jest nieszkodliwy) - nie istnieją bezwzględne przeciwwskazania medyczne do wykonywania ECHO serca.

W trakcie badania pacjent znajduje się w pozycji leżącej. W określonych miejscach na ścianie klatki piersiowej przykładana jest głowica ultrasonograficzna, na którą naniesiona jest niewielka ilość żelu do USG (na bazie wody) w celu poprawy jakości uzyskiwanego obrazu. W ten sposób uzyskiwany jest obraz serca i dokonywane są pomiary określonych parametrów echokardiograficznych. Badanie jest niezbędne w diagnostyce i monitorowaniu przebiegu  takich schorzeń jak: choroba wieńcowa (w tym zawał serca),  nadciśnienie tętnicze, wady zastawkowe, kardiomiopatie.

ECHO serca jest badaniem bezinwazyjnym, bezbolesnym, trwa około 20-30 min i  nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Dostarczone za jego pomocą informacje dotyczace stanu układu krążenia są niezwykle cenne w procesie diagnostyczno-terapeutycznym.  Zaleca sie jego wykonywanie osobom z dolegliwościami sugerującymi tło kardiologiczne. ECHO serca coraz częściej wchodzi w skład podstawowej oceny stanu osób zdrowych (przesiewowa ocena kardiologiczna).


Cena badania: 200 zł









powrót
Copyright: INTERKARD (c)2021, All Rights Reserved.